Nejel vám SEZNAM.CZ? už víte proč ? ...

Neznámí útočníci napadali i české zpravodajské servery

 

Přinášíme základní rešerši ke stavu dostupnosti některých webových portálů.

Od pondělního rána bylo v několika vlnách provedeno mj. i na zpravodajské servery v Česku, několik úspěšných útoků s cílem tyto zpravodajské servery znepřístupnit.

Řadě těchto hackerských útoků se zdařilo dočasně tyto servery natolik ochromit v provozu, že byly dočasně nedostupné.

Bohužel se řada běžných uživatelů mylně domnívala, že jim připojení k internetu funguje omezeně, protože po spuštění prohlížeče s výchozí stránkou např. seznam.cz se z důvodu přetížení nezobrazil. 

Některé české známé zpravodajské servery již v pondělí 4.3.2013 kolem půl deváté ráno přestaly uživatelům zobrazovat obsah. Kromě IHNED.cz fungovaly s velkými potížemi portály iDnes.cz a Lidovky.cz, Novinky.cz,  Deník.cz ale i servery regiony.impulz.cz.

Útok na portály byl globální. zaznamenali jsme chybovost např i v komunikaci serveru CNEWS.

Další vlna výpadků přišla po 15. hodině odpoledne a následovaly v několika vlnách i v úterý, kdy přestal částečně komunikovat i zmíněný web seznam.cz.

Obranou správců těchto přetížených portálů zůstalo mj. po první vlně útoků filtrování IP adres, kdy nejrychlejším krokem byla blokace komunikace ze zahraničí odkud tyto útoky přicházely.

Věříme, že správci učinili maximum pro brzké zprovoznění, ale i tak se jednalo o znatelné znepřístupnění některých webu, které jsme nemohli nikterak ovlivnit a neneseme za ně žádnou odpovědnost.

Bohužel tento typ útokú je veden velmi jednoduchou cestou, kterou není ale možné zpočátku scela jednoznačně eliminovat, jelikož se často jedná o zneužití PC tisíců i milionů uživatelů, kteří ani o svém zneužití nemusí vědět.

Co se stalo nyní ve světě, se kdykoli může stát i celé u nás.

Zajímejte se , co vše Vám běží na pc a nebuďte lhostejní k atypickým jevům, příště může být zbraň útočníka i Vaše PC...

Nechte si občas Vaše PC zkontrolovat autorizovaným IT technikem.